UA
RU

Чи потрібно сплачувати кредит, якщо МФО виключили з реєстра?

Дата обновления: 25.10.2023 18:37

Активне зачищення Нацбанком України фінансового ринку від мікрофінансових організацій призвело до того, що багато їхніх клієнтів пропустили терміни оплати заборгованості і взагалі вирішили не погашати борг. Чи дає ліквідація МФО право на прострочення чи невиплату кредита?

Чому кредит треба платити у будь-якому випадку?

У момент підписання з МФО договору про отримання позики ви як споживач послуг вступаєте в цивільно-правові відносини, порядок яких суворо регулюється чинним законодавством. Основним регулятором виступає ГК та ЦК України. 

Відповідно до статті 1049 ЦКУ, позичальник зобов'язаний погасити існуючий борг в обсязі та у строк, установлений договором. А відкликання ліцензії МФО та її виключення з державного реєстру фінансових організацій не є підставою для несплати. Адже не йдеться про повну ліквідацію компанії, а лише про обмеження певних видів її діяльності.

                                                                Що буде, якщо припинити виплачувати кредити?

Кредитна картка Card Blanche White+

Коротко про переуступку боргу

Стаття 512 ЦКУ чітко вказує на підстави, за яких відбувається заміна кредитора у зобов'язанні. Це означає, що мікрофінансова організація може бути замінена іншою особою внаслідок повної передачі їй своїх прав та зобов'язань. Так, новий учасник ринку стає правонаступником і до нього переходять усі угоди з фінансами, а також взаємодія зі споживачами та вирішення питань щодо врегулювання прострочених кредитів.

У свою чергу будь-яке МФО може поступитися своїм правом вимоги за кредитним договором колекторській компанії. Такі агентства мають право стягувати існуючі борги із позичальника законними методами.

Сама собою поступка зобов'язань не дає права боржнику не виконувати обов'язки за договором і не сплачувати кредит.

Закон про коллекторскі агентства

  Для ретельного регулювання діяльності колекторських компаній Верховна Рада у 2021 році ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту прав боржників …». 

Будь-яка фізособа має право на досудове врегулювання простроченого боргу у вигляді часткового погашення чи розстрочки. Відповідно до закону, колекторські організації обмежені у правилах та порядку стягнення споживчих кредитів. Також їм заборонено працювати з особами, визнаними недієздатними, з інвалідами, неповнолітніми.