UA
RU

Як списати або заморозити кредит за зруйновану нерухомість?

Дата обновления: 25.10.2023 18:49

Питання про проблеми з кредитом за зруйновану нерухомість стало актуальним з початком повномасштабної війни. Наприкінці 2022 року депутати внесли зміни до закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо підтримки позичальників, майно яких було знищене або отримало пошкодження внаслідок збройної агресії російської федерації проти України».

Законодавче регулювання

Законодавець охопив більшість категорій громадян з відображенням таких важливих моментів:

  • поділ позик, які підлягають продовженню, і майна, що потребує заморозки;
  • уточнення різних видів майна, щоб розуміти, коли необхідно списати, а коли заморозити кредит;
  • визначення порядку оповіщення позичальника про статус об'єкта нерухомого майна.

Законом визначено й інші нюанси, що вказують на послідовність компенсації збитку, зокрема ті, що стосуються і транспортних засобів.

Credos - Гроші в кредит або позику онлайн

На які об'єкти поширюється дія закону

Законодавець акцентує увагу, що під дію нововведень потрапляють об'єкти, які відповідають таким ознакам:

  • пошкоджені, зруйновані, знищені внаслідок диверсій, терористичних або бойових дій, викликаних агресією РФ;
  • об'єкт нерухомого майна на момент подання заяви розташований на території, непідконтрольній Україні.

                                                      Де взяти гроші в борг в Україні - 4 реальних способи

Замороження кредитних коштів

Виплати за всіма кредитними нарахуваннями можуть бути тимчасово припинені тоді, якщо об'єкт нерухомого майна підпадає під зазначені вище вимоги. Збиток у такому разі компенсує держава. Однак позичальник має розрізняти різницю між прощенням кредиту та його заморожуванням.

Замороження кредитних коштів за зруйновану або пошкоджену нерухомість здійснюється на основі поданої заяви позичальником. Але є нюанс. Звернутися до кредитора людина може в будь-який день після закінчення воєнного стану (після офіційного оголошення закінчення війни), але не пізніше трьох місяців. Якщо об'єкт перебуває на підконтрольній території, то слід надати актуальні документи. Якщо ж квартира або будинок числяться на непідконтрольній території, то подати заяву можна тільки після закінчення війни.

Позика може бути прощена в тому разі, якщо об'єкт нерухомості неможливо відновити (наприклад, будинок повністю зруйнований). Однак подати заяву на прощення кредиту також можна тільки після закінчення воєнного стану, але не пізніше 90 днів.

До пакета документів із заявою додають підтверджувальні документи на об'єкт нерухомості. Звертатися з таким пакетом документів необхідно в ту фінансову організацію, яка видавала кредит. Усі документи надаються в оригіналі, а копії мають бути нотаріально засвідчені.